Sponsorlu Bağlantılar

Dmoz.org dizine kayıt nasıl yapılır?

3.995 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dmoz.org Nedir?

The Open Directory Project açılımı ile dmoz ; Dünya’nın en büyük Açık dizin projesidir. Bunu bir web arşivi olarak düşünebiliriz. Açık bir web site kütüphanesi diyebiliriz yani siz bir blog araması veya kitap ile ilgili bir site aradığınızda bu dizini kullanarak belli kategorilere göre ayrılmış siteleri listeye bilirsiniz.

Aram motorları Google , Yahoo , Altavista , Msn gibi Search Makineleri bu dizinlerden yararlanırlar , böyle olunca dmoz kayıtlı siteler ön plana çıkmaktadır , paylaşılan içerikler hızlı bir şekilde indexleme olacak  ve böylece sizin sitelerinize gelen ziyaretçi sayısı dolasıyla artmış olacaktır.

Dmoz Kayıt Şartları?

Dmoz genel olarak web masterleri ilgilendirecektir. Dmoz kayıtı için hangi şartlar aranmaktadır. Bunun için aşağıdakilerin uygun olması gerekmekte.

* Her zaman olduğu gibi sitenizin özgün olması gerekmektedir. Yani tamamen sizin düşüncelerinizi ifade eden yazıların olması ve kopya içerik olmaması gerekmektedir.

* Sitenizde sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Yani en az iki günde bir site üzerinde içerik paylaşımı yapılmalıdır.

* Kayıt esnasında bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. kayıt esnasında büyük harf , küçük har kullanıma nokta ve virgül kullanımına dikkat edilmesi ayrıca devrik cümleler kullanılmaması gerekir.

Daha Ayrıntılı Şartları Kendi sitesinden okumak için “http://www.dmoz.org/docs/tr/add.html” adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dmoz Nasıl Kayıt Olunur?

dmoz.org kayıt olmak ve hızlı bir şekilde indexlenmek için  http://www.dmoz.org/ adresine giriş yapıyoruz. Site’nize en uygun kategoriyi bulmak için bir arama yapacağız.

dmoz kayıt1

 

Benim site Bilgisayar destek ve teknoloji olduğu için arama kelimesini bu şekilde kullandım , sizin site ne ile ilgili ise , Sağlık , moda , beyaz eşya gibi bu kelimeleri kullanabilirsiniz.

dmoz kayıt2

 

Arama yaparak kendime uygun bir kategori buluyorum , Bilgisayar > İnternet , web tarası ve geliştirme , Kişisel Bloglar gibi sizin siteye uygun kategoriyi bulduktan sonra oraya tıklıyoruz. yada şu şekilde yapabilirsiniz sizin web siteniz ile uyuşmuş sitenize benzer bir site kayıtlı ise arama yerine o siteyi yazabilir ve o sitenin kategorisinin bulunduğu yere kayıt olabilirsiniz.

Kategoriyi tespit ettik şimdi gelelim başvuru yapmaya , yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi adres öner yazan yere basıyoruz. Yani bulduğumuz kategoriye yeni bir adres önereceğiz.

Site Adresi : Hangi Siteyi Kayıt edecekseniz https://www.ademocut.com şeklinde adresi yazınız.

dmoz kayıt3

Site Başlığı : Kısa ve Açıklayıcı bir başlık atabilirsiniz.  Örnek : Paylaşmanın yeni adresi!

Site Açıklaması : sitenizi 25-30 sözcük ile tanıtımını yapacaksınız. burada yukarıda örnek resimde olduğu gibi dil bilgisi , kurallarına dikkat edelim. Örnek : Bilgisayar,internet ve haberler üzerine paylaşımlara yer verilir.

E-posta Adresi : buraya sizinle devamlı iletişim kurulabilecek mail adresini yazınız.

Kullanıcı Doğrulaması : buraya aşağıdaki doğrulama kodunu yazıyoruz ve son olarak Gönder butonu basarak kayıt işlemini tamamlıyoruz.

dmoz kayıt4

Göneri Alındı yazısı ekrana gelince gönderim başarı ile dmoz başvurusu gerçeklemiş olacaktır. Editör tarafından inceleme yapıldıkdan sonra kabul edilirse siteniz bir kaç ay içerisinde dmoz kayıtları içerisinde görünecektir.

Arama Tags & Etiket;

dmoz kayıt nasıl yapılır , dmoz kayıt resimli , dmoz kayıt detaylı anlatım , dmoz dizine nasıl abone olurum , dmoz.org ne işe yarar , dmoz webmaster

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dmoz.org dizine kayıt nasıl yapılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bizim sitemizde birkaç tane alıntı içerik var. Yeni açtığım için fazla da içerik yok. Kayıt için başvurdum. Bakalım ne olacak.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın