Sponsorlu Bağlantılar

Dep Ayarı Nasıl Açılır // Nasıl Kapatılır?

11.355 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dep Ayarı “Veri Yürütme Engellemesi” bu ayar bilgisayar imzasız sürücüleri yüklemeyi engellemek için geliştirilmiş bir ayardır. Bir nevi güvenlik ayarı olan dep ayarı sistem belleğini güvenli bir şekilde kullanmayı sağlayan ve virüslü imzasız sürücüleri, yazılımları yüklemeyi engellemektedir. 

Bilgisayar program yazılımları yazılım firmaları tarafından imzalı şekilde yazılır bu imza yazılım firmasını ve program hakkında bilgi vermektedir. Virüslü yazılımları hazırlayan imzasız sürücüler ile kendini ele vermezler. Bilgisayara yüklenen yazılımlar dep ayarı sayesinde denetlenir böylece dep ayarı açıksa bu imzasız sürücüleri yüklenmez, eğer dep ayarı kapalı ise bu sürücüler bilgisayara yüklenir ve tehlike arz ederler. 

Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş ( performans ) > Veri Yürütme Engellemesi ayarları üzerinden dep ayarına ulaşabilirsiniz.

Dep Ayarı Nasıl Kapatılır?

bu konumuzda dep ayarı kapatma komutu nedir, dep kapatma konusunda aşağıdaki vereceğimiz komut dizini dos komutu ile kapatabilirsiniz.

win+r tuşlarına birlikte basarak “çalıştır” penceresini açıyoruz, bu pencereye “cmd” komutunu yazarak enter bastığınızda “dos penceresi” açılacaktır. 

bcdedit.exe/set {current} nx AlwaysOff

Bu komutu dos penceresine yapıştırdığınızda dep ayarı kapatma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Böylece kapattığınızda imzasız sürücüleri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Fakat bu imzasız sürücülerin tehlike arz edeceğini söyleyelim. 

Dep Ayarı Nasıl Açılır?

dep ayarı açma komut dosyasını aynen çalıştır > cmd komutu ile açtığımız dos penceresine aşağıdaki komut dosyasını girerek açabilirsiniz.

bcdedit.exe/set {current} nx AlwaysOn

yukarıda komutu kopyala yapıştır ile dos penceresine yapıştırdığınızda dep ayarı açma işlemini yerine getirebilirsiniz, dep ayarı açıldığında imzasız sürücüleri engelleyecektir. böylece bilgisayarınız daha güvenli olacaktır.

bcdedit.exe/set {current} nx OptIn

ayrıca yukarıda komut ise işletim sisteminin ayarı kendi  optimize etmek için kullanacağı bir komut dosyasıdır. Bunu sistem kendi ayarlayarak yapılandırır.

yukarıda dep ayarı açma, dep ayar kapatma konularında sizlere komut dosyası ile dos üzerinden nasıl yapılır? bunu anlatmaya çalıştık, bu konuda sorunlar, hatalar yaşıyorsanız yorumlar bölümünden soruları gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dep Ayarı Nasıl Açılır // Nasıl Kapatılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ” Önyükleme yapılandırması veri deposu açılamadı.
    Erişim engellendi. ”
    Bunu diyor bana. Kapatamadım.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın