Sponsorlu Bağlantılar

Denetim masası açılmıyor sorunu ve çözümü

3.054 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda denetim masası açılmıyor sorunu ve bununla ilgili olarak yaşanan hataların çözümü ile ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Denetim masası açmaya çalıştığınız da Windows gezgini tarafından durduruldu mesajı alabilirsiniz. Denetim masası bildiğimiz gibi bilgisayar ayarlarını yapılandırmak için tüm ayarları bu kısmımda bulabilirsiniz. Bu ayarların olduğu denetim masası neden açılmıyor? Diye sorduğunuz da en temel sorunun kaynağı genelde virüslerden kaynaklı olarak yaşanmaktadır.

denetim masası açılmıyor virüs bunun en başta nedenleri arasındadır. Kullandığınız işletim sistemi Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve eski sürümlerde ne olursa olsun virüsler ve işletim sistemi dosyalarının zarar görmesi nedeniyle olabilmektedir.

Denetim masası hata veriyor

Böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldınız ve bu sorunun çözümü için sizlere vereceğiz çözüm yolları ile bu hatayı ortadan kaldırmaya çalışacağız.

  • Windows işletim sisteminin güncel olup olmadığını denetleyin, güncelleştirmeleri yerine getirin.
  • Sistem dosyaları zarar görme ihtimali nedeniyle bilgisayarı hatayı almadan önceki bir tarihe sistem geri yükleme ile geri alınız.

 

 

  • Bilgisayarda bozuk hataları sistem dosyalarını onarmak için sfc /scannow ile dosyalarınızı bir taratnız sfc /scannow nasıl yapılır konusunu ayrıca okuyarak inceleyebilirsiniz.
  • Hizmetler kısmında bir servisin herhangi nedenle durulması nedeniyle denetim masası devre dışı kalmış olabilir.
  • Denetim masasına giriş yapılamıyor sorunun bir nedeni de üçüncü parti yazılımların bunu engellemesi olabilir.

C:\Windows\System32 adımlarını izleyerek .cpl uzantılı dosyaları buluyoruz bunu sıralama olarak dosya uzantılarına göre sıralama yaparak tespit edebilirsiniz.

Action Center  wscui.cpl

Date and Time  timedate.cpl

Personalization  desk.cpl

Ease of Use Center  access.cpl

Game Controllers  joy.cpl

Internet Options  inetcpl.cpl

Network Connections  ncpa.cpl

People Near Me  collab.cpl

Pen and Touch  tabletpc.cpl

Phone and Modem  telephon.cpl

Power Options  powercfg.cpl

Programs and Features  appwiz.cpl

Regional and Language  intl.cpl

Sound  mmsys.cpl

System  sysdm.cpl

Tablet PC Settings  tabletpc.cpl

User Accounts  infocardcpl.cpl

Windows Firewall  firewall.cpl

Yukarıda dosyanın dışında farklı bir cpl uzantılı dosyalar varsa bunu siliniz. Son olarak ise denetim masası açılmıyor hatası için Lisanslı ve güncel bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratın.

Bunun dışında denetim masasına girilmiyor problemi için sizlerinde tavsiyeniz için yorumlar kısmından bırakabilir diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya soru sor kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın