Sponsorlu Bağlantılar

CTRL tuşunun fonksiyonu açma ve kapatma

2.823 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Control tuşu veya klavyede kısaltılmış şekliyle CTRL tuşunun fonksiyonu devre dışı bırakma, aktifleştirme konusunda siz takipçilerimize yardımcı olmaya çalışacağız. Ctrl tuşunu kapatma işlemi öncesinde kısaca bu tuşunun görevi nedir? Bununla alakalı bilgi vermeye çalışalım.

 CTRL TUŞUNU NE İŞE YARAR?

Sürekli kullanıyoruz fakat nerelerde kullanılır, neye yarar tanımlama yapmaya çalıştığımızda mutlaka bir kaynaklardan yararlanırız. CTRL veya diğer adıyla CONTROL tuşunun görevi şu şekilde söylemek gerekirse;

Klavyede iki tane bulunun bu fonksiyon tuşu kendi başına kullanılmaz bununla birlikte kısayol tuşları ile birlikte basılarak kullanılmaktadır. Bilgisayarı yönetebilmek kısayollar sayesinde yazdırmak, kopyama, yapıştırma ve birçok kısayol işlemlerini bu tuş yardımı ile yerine getirebilirsiniz. Kontrol tuşuna örnek birkaç komut vermek gerekirse;

  • Yazdırma için CTRL+P
  • Kopyalama CTRL+C
  • Kes CTRL+Z
  • Tümünü Seçmek CTRL+A
  • Geri Alma CTRL+Z
  • Bul CTRL+F

Bu komutlar ve bununla alakalı olarak onlarca CTRL tuşu birlikte kullanılan kısayol tuşları mevcuttur. Asılı konumuza gelecek olursak ctrl tuşu nasıl kapatılır bununla alakalı olarak hemen aşağıda adımları takip ederek izleyebilirsiniz.

KONTROL ( CTRL ) DEVRE DIŞI BIRAKMA

Bilgisayar kullanırken sıklıkla başvurduğumuz ctrl tuşunu kapatmak için aşağıdaki adımları takip edelim.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır bu pencereye “cmd.exe” komutunu yazın ve enter tuşuna basınız.

Penceresinin üst kısmına geliyoruz ve farenin sağ tuşu yardımı ile “ÖZELLİKLER” yazan kısma giriyoruz.

Yukarıda pencerede Seçenekler kısmında “düzenleme seçenekleri” kısmında “ctrl tuşu kısayollarını etkilenleştir kısmındaki onay işaretini kaldırınız.

Tamam tuşu ile ctrl tuşunu devre dışı bırakıyoruz ve pasif ediyoruz. Eğer yeniden etkinleştirmek, açmak isterseniz aynı yöntemle ctrl tuşunu aktif etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yukarıda adımlarla ctrl tuşunu kapatmak ve ctrl tuşunu aktifleştirmek işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

Bu konuyla alakalı sorularınız için sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza gönderebilirsiniz. Diğer tüm sorunlarınız için sorun bildir kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın