Donanım H İpUçları

[ Çözüldü ] Cd / Dvd Optik Sürücü Kapağı Açılmıyor

[ Çözüldü ] Cd / Dvd Optik Sürücü Kapağı Açılmıyor

Bu konumuzda Cd / Dvd optik sürücülerin Açılmayan kapakları hakkında bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarımızın optik sürücü Kapağı Neden açılmaz ilk önce bundan bahsedeyim ?

Optik Sürücü ( Cd / Dvd ) Kapağı Neden Açılmaz ?

 

optik sürücü yapısı

Bildiğimiz gibi Diğer Donanımlara olduğu gibi Optik Sürücülerde Mekanik aksamlardan oluşur. Bu mekanik Aksamlar zamanlar kullanıldıkça yıpranır ve hasar görürler. yukarıda örnek resimde görüldüğü gibi dişli çarklar bu genelde optik sürücünün kapağının açılması için kullanılır bu dişlilerin zarar görmesi yada içerisinde eski modellerde lastik parçası bu görevi üstleniyordu bunun zarar görmesi ile optik Sürücü Kapağı açılıp kapanmasında sıkıntı yaratır bazen açılır bazen tutukluk yapar ve açmaz .

Yazılımsal olarak ise Bilgisayarınızda bir dosyayı ( iso kalıbı gibi ) cd yakmak isterken bu işlem başarısız olursa tepkisiz kalarak beklemede görünür ve CD sürücüsünü çıkarma işlemi yapmaz bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız bu sorun çözülecektir.

Açılmayan Tutukluk yapan Optik Sürücü Kapağı Nasıl Açılır ?

Şimdi  Gelelim Açılmayan optik sürücü kapağını nasıl açarız ? Bunun için Dışarıdan müdahale edebilmek için Optik Sürücünün Dış kapağın yanında küçük bir iğne deliği olacaktır.

optik sürücü kapağı nasıl çıkartılır

 

 

Yukarıda örnek resimde görüldü gibi Kapağın yanında bulunan küçük kapak açma deliği olacaktır . Buraya Bir ataç ucu ile yada bir iğne ile bu deliğin içine bastırarak dış kapağı açabilir ve Cd çıkartabilirsiniz.

Bu işlemi ben Masaüstü Cd / Dvd kapağı için örneklemesini verdik Diz üstü bilgisayarda bu kapak açma deliğini göremezsiniz . Bunun için laptop ‘dan optik sürücüyü çıkartmanız gerekecektir. Buda uzman bir ekip yada iyi bir kullanıcı iseniz deneyiniz.

İpuçu ;

Normal Yollardan Optik Sürücüyü Yerinden Çıkartmak için Bilgisayarımız içinde Cd / DVd üzerine Gelerek Faremizin Sağ tuşu ile Çıkart demeniz yeterlidir.

YORUMLAR (5)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

  1. Ahmet diyorki:

    Ya ben iğneyle çıkarttım ama itip geri takınca takılmıyor açık kalıyor

    • Adem ÖCÜT diyorki:

      Ahmet bey sanırım sizin optik okuyucuda bir sıkıntı var tırnağı filan kırılmış da olabilir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL