İpUçları

Chatbot Nedir

Chatbot Nedir

Merhabalar bu yazımızda Chatbot nedir ne işe yarar konusunda bilgi vereceğiz.  Chatbot bir sohbet robotodur. Kullanıcı ile genel olarak metin şeklinde bazen de konuşma yoluyla diyalog şeklinde bilgi veren veya bir işlemi icra eden yazılımdır.

Bir insanın ne dediğini, isteğini anlamak için yapay zekâ ve doğal olarak dil işlemeyi kullanan sanal asistanlar olarak geçmektedir.

Günlük hayatımızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yapay zeka geliştiricileri Chatbotları insandan farkı olmayacak şekilde sohbet edebilecek düzeye getirmişlerdir.

CHATBOT NE İŞE YARAR?

Chatbot otomatik cevap ve yönlendirme işlemleri gerektiren sektörlerde veya işlerde müşteri hizmetleri tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Chatbot yazılımı aktif olarak eğitim sektöründe, kişisel hizmetler, seyahat, banka sektöründe tıp alanları vs. gibi çeşitli sektörlerde de kullanılmaktadır.

CHATBOT NEDİR?

Chatterbot’un yani kısatılma ile Chatbot, mesajlaşma uygulamasına gömülebilen ve kullanılabilen bir yapay zeka özelliği olarak kullanılır.

En düşük düzeyde, sohbet robotu, insan konuşmasını (yazı olarak veya sözlü şekilde ) simüle eden ve işleyerek kullanan, insanların dijital cihazlarla gerçek bir insanla diyalog kuruyor gibi etkileşime girmesine olanak veren bilgisayar yazılımıdır.

 Chatbot basit bir şekilde sorguya tek satırlık bir cevap veren ilkel programlar kadar basit veya bilgileri toplayıp işlerken artarak kişiselleştirme seviyeleri sunmak için öğrenen ve gelişen dijital asistanlar kadar karmaşık sisteme sahip olabilirler.

Sohbet robotu Chatbot, istediğiniz aklınıza gelen şeyleri sorabilir ve sorduğunuz soruların yanıtını alabileceğiniz bir yapay zekadır. İstediğiniz her şeyi sorabilir ve karşılığında yanıtlar alabilirsiniz.

Yapay zekaya sahip olan Chatbot, kuralları olan, doğal dil işleme (NLP) ve makine öğrenimi (ML) tarafından yönlendirilen sohbet robotları, her türlü isteğe yanıt vermek için verileri işlerde kullanılmaktadır. Görev odaklı ve veri güdümlü ve tahmine dayalı sohbet robotları olarak iki ayrı çeşitleri vardır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL