Sponsorlu Bağlantılar

Bios’da Peg ve Pci ayarı Nedir?

9.596 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda girdi çıktı ünitelerini denetleyen ve temel ayarların yapıldığı bios ayarlarında peg ve pci terimleri, ayarları nedir? bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. init display first ayarlarında seçilebilecek pcı ve peg ayarlarını hakkında aşağıdan bilgi alabilirsiniz.

bios peg nedir?

bilgisayara sonradan aldığınız ekran kartı kullanmak istiyorsunuz fakat üzerinde onboard ekran kartı var bunun ikisinin çakışmaması için onboard ekran kartını devre dışı bırakmak gerekiyor. o zaman bios ayarlarından peg ayarını açtığınızda peg ayarını seçtiğinizde pcı express slotunu takılı ekran kartı aktif oluyor. yani öncelikli olarak pcı-express slot’u aktif olacaktır. 

Set Primary Display to PCI express Graphics  birincil ekran kartı pcı express slotuna ayarlamak olacaktır.

bios pci nedir?

eğer pci seçerseniz pcı slotları aktif olacaktır. pcı kart slotları birincil duruma geçeceği için öncelik pcı slotlarına bağlı kartlarda olacaktır. Set Primary Display to PCI Graphics ayarında pcı slotlarını kullanmak için seçilmektedir.

bu nedenle siz harici ekran kartı kullanmak istiyorsunuz o zaman bilgisayarınızda bios ayarları üzerinde yapmanız gereken şey peg ayarı seçmeniz pci ayarını disable etmeniz gerekmektedir. böylece harici ekran kartı kullanacaksınız. performans fark eder mi? gibi sorular akıllara gelmektedir. Bu nedenle seçtiğiniz ayar peg olması ve harici ekran kartı kullanmanız performansı olumlu etkileyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın