Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarı Kapatma – Yeniden Başlatma – Oturum Kapatma -Kilitle – Hazırda Bekletme

1.975 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu kadar basit ibr işlem için bir konu başlığı açıldı neden derseniz bilgisayarı kapatmak için elektriği kesmek yeterli değildir bu işlem bilgisayarın kapanmasına sebeb olacaktır ama geride bozuk programlar veya gereksiz dosyalar olacaktır. bilgisayarı kapatmak için ilk önce windows kapatmak gerekecektir.

Bilgisayarı kapatmak için  Başlat Menusunde Kapat kısmına basarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz . Bu bölüm altında;

Kullanıcı Değiştirebilir – oturumu kapatabilirsiniz – kilitleye bilirsiniz – yeniden başlatabilirsiniz – uyku alabilirsiniz – Hazırda bekletebilirsiniz.

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak ;

Neden yeniden başlatmaya ihtiyaç duyulur dersek çalışan bir programda sorun çıkmıştır windows normal olarak çalışamaz duruma gelir bu durumda yeniden başlatmak gerekir.

Bilgisayara yeni bir donanım eklenmiştir bunun için yeniden başlatmak gerekir.

Bilgisayar yeni bir program kurulmuştur bunun için gerekebilir.

Bilgisayarın bazı ayarları değişmiştir bunu yeniden etkili hale gelmesi için yeniden başlatma ihtiyacı duyarız.

Oturum Kapatma ;

Bilgisayarımızda bizden başka başka kullanıcılar vardır , Hangi kullanıcı ile oturum açtıysak o oturumu kapatmadan diğerine geçiş yapabileceğimiz gibi kendi login otumuzu kapatabiliriz ve diğer oturuma geçiş için kapatma ihtiyacı duyabiliriz.

Kilitleme ;

Bilgisayarımızın başından ayrılma ihtiyacı duyacağız önemli evraklarımız mevcut ve kimsenin görmesini istemiyoruz burda bilgisayarımızı kilitleyebiliriz ve başından ayrılabiliriz . tabi ki bilgisayarımızı kilitlemek için birde oturum şifremiz lazım ki şifreyi girmeden açılmasın. bilgisayarı kilitmek için Win 7 işletim sisteminde WİN tuşu + L tuşuna basmamız yeterlidir yada Başlat menusune girip Kapat kısmını yanındaki küçük ok basıp oradan kilitlebiliriz.

Uyku Modu ;

Bilgisayarın başından uzun süre ayrılmak istiyoruz bilgisayarımız kapatmak istemiyoruz bu durumda en iyi seçenek bilgisayarı güç korumasına almaktır. Bu modda bilgisayarınız hard diskini ve ekranı kapatılır micro işlemcisi ise daha düşük bir hızla çalışmasına devam eder. Böylece bilgisayarınız az güç harcar ve ömrü uzun olur.

 

bilgisayarda yapılan işlemleri yukarıda sırasıyla vermeye çalıştık, sizde bu şekilde nasıl yapılacağını öğrenerek evinizde uzman bir bilgisayarcı olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın