Sponsorlu Bağlantılar

ağdaki yazıcıyı kullanıcı bazlı engelleme

1.664 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda ağda kullanılan yazıcıyı kullanıcı bazlı engelleme nasıl yapılır? bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Bir işyeri, fabrika, otel, hastane veya bir cafe’de kullanılan 10-15 bilgisayarınız var veya bu daha fazlada olabilir, daha azda olabilir bu ağ ortamında yazıcıyı kullanıcı bazlı nasıl engellenir?

network da yazıcıyı kullanmayı engelleme için ne yapılır? bununla ilgili vereceğimiz ipucu ile sizde kolaylıkla yapabileceksiniz.

Ağ’daki Yazıcı Kullanımını Engelleme ;

Sistem ve Ağ Uzmanlığı veya bilgisayar sistem adminleri tarafında kullanılan pratik yollardan biride bir klasör veya yazıcı ( printer ) gibi cihazları ağ ortamında paylaşıma açmaktır.

Paylaşıma açılan yazıcılar için kullanıcı bazlı engelleme yapabilirsiniz, bunun için izinler, yetkiler dahilinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar adımlarını takip ettiğiniz de burada ağ paylaşımına açık yazıcı üzerine gelerek sağ tuş ile özellikler kısmına gireceğiz.

ağınızda paylaşıma açık olan yazıcının üzerine gelerek fare yardımı ile sağ tuş yapıyoruz ve “özellikler” kısmına giriyoruz. yukarıda görüldüğü gibi “güvenlik” sekmesinde “grup ya da kullanıcı adları” yazan bölümüme giriyoruz. Bu bölümde ağdaki yazıcıyı kullanıcı bazlı engelleme işlemi için iki farklı yöntem yapabiliriz. Eğer bu alana kullanıcı eklemezsek eklemediğimiz kullanıcılar saten yazıcıyı kullanamaz, fakat everyone seçtiğimiz de tüm kişiler yazıcıyı kullanacaktır, o zaman yazıcıyı kullanmamasını engelleyeceğimiz kişileri bu alana “Ekle” menüsünü kullanarak ekliyoruz.

engelle yapacağımız kullanıcıyı bu alana ekliyoruz ve alt menüde izinlerden “izin ver” ve “izin verme” alanında izin verme yazan tüm alanları işaretliyoruz böylece ağdaki kullanıcı bazlı engellemesini erişim engellini yapmış oluyoruz. ağ üzerinde kullanılan yazıcıyı artık izin vermediğimiz kişiler tarafından kullanımını sınırlandırmış, engellemiş oluyoruz. Bu konuda sizinde sorularını olursa, soru & cevap sayfamızı veya yorumlara sorunuzu bırakabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

ağdaki yazıcıyı kullanıcı bazlı engelleme (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın