Sponsorlu Bağlantılar

445 SMB portu nedir

97 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda 445 portu nedir, 445 portu ne iş yarar, 445 portu görevi nedir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilinmemekle beraber konuda araştırma yapan kullanıcılar için 445 portu hakkında meraklısına bilgi vermeye çalışacağız.

445 PORTU GÖREVİ NEDİR?

445 portu ( SMB ) olarak Server Message Block kelimesinin kısalmasının baş harflerini almaktadır. Peki Server Message Block nedir kısaca bunun hakkında bilgi verelim.

SERVER MESSAGE BLOCK NEDİR

Ortak internet dosya sistemi olarak ağlarda seri bağlantı noktası ile dosya, yazıcı erişimi için kullanılan bir iletişim protokolüdür.

Windows işletim sisteminde dosya paylaşımı görevi yapan protokolünde istemci tarafından gönderilen sorgulara sunucu tarafından cevap verilerek veri transferi gerçekleşmektedir.

İşte bu istemci ve sunucu arasında haberleşmek için kullanılan porta 445 portu denilmektedir. Port 445 üzerinden bilgi alış verişi gerçekleşmektedir.

Oturum kontrol, dosya erişimi ve mesaj paketi olarak üç adımda ilerlemektedir. Bu paketler kullanılarak haberleşme sağlanmaktadır.

Bu yazımızda 445 portu ne işe yarar, 445 portu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuz ile ilgili olarak sorularınız için sayfamızın altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın