Sponsorlu Bağlantılar

Uzak Masa Üstü (Rdp) Bağlantısı 3389 Portu Nasıl Değişir ( Video)

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Uzak Bilgisayarlara bağlanmak için Geliştirdiği Remote Desktop Protocol yani Uzak Masaüstü bağlantısı ile uzak bilgisayarlara network için’den yada internet aracılığı ile uzakdan bilgisayara bağlanarak bağlanılan bilgisayar yardım etmek için böyle bir protokol geliştirdi. Bu uzak masa üstü bağlantı genelde Administratorler için yada bilgisayar için oldukça faydalı olmuştur ve olmaktadır.

 

Uzak masa üstü Bağlantısı 3389 nolu portu kullanarak iletim sağlamaktadır. Bu protokol üzerinden iletişim kurmaktadır. Bu bağlantı portu 3389 olarak standart olarak ( Default ) olarak bağlantı numarasıdır.

Bu Tür bağlantı standartı bazen güvenlik zafiyet doğurur.Bir Hacker yani bilgisayar korsanı bilgisayarınıza ulaşmak için devamlı bu port numarası kullanılır işi bilmeyenler için bu port numarası sabit olacağı için devamlı bu port numarasından saldırırlar.

Peki büyük firmalarda yada işi bilen uzmanlar için Bu port numarasını değiştirmek hiçde zor değildir. Bu port numarasını değiştirerek güvenliği artırabilir. Bilgisayar korsanı bu port numarası bilmesi gerekmekte öyle ise 3389 dışında bu numaraları tek tek denemesi gereke bilir .

Kısaca ; Bağlantı güvenliği için Uzak Masa Üstü Bağlantısı kullananlar için kullandıkları 3389 portu değiştirmeleri gerekmektedir.

Peki 3389 portu Nasıl değişir ?

Bu  konuda sizler için Hazırladığım Video izleyerek Bu Konuda Basit şekilde yaparak güvenliğinizi üst düzeyde tutabilirsiniz.

 

Başlat > Çalıştır > Regedit komutunu Yönetici Olarak Çalıştır Aşağıdaki Adımları izleyiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp\PortNumber

Değiştir Ondalık olarak 3389 portunu istediğimiz bir port numarası yazarak Bağlantı portunu yazıyoruz Tamam Diyoruz. 3389 portunu ven 4560 olarak değiştirdim Video izlediyseniz. Peki Bağlantı Nasıl olacak Örnek Network Ip adresim 192.168.2.1 ise bağlantı şeklimiz ise 192.168.2.1:4560 olarak bağlanıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın