Kablolu Ağ yapılandırması nasıl olur (Resimli) – Adem OCUT

Kablolu bir Ağı yapılandıra bilmek için Evinizde veya ofisinizde ikiden fazla bilgisayarınız varsa piyasada bulabileceğiniz yada kullanmakta olduğunuz iki ve ya dört yuvalı Modemi kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Eğer Bağlantı kurulacak bilgisayar dört’ün üzerinde ise ozaman Hub veya switch kullanarak yapılandırmayı sağlıyabilirsiniz. Bu Durumda Adsl modemden çıkacak bir kablo ile Hub veya Switch üzerine takmanız yeterli olacaktır.

 

Ağ kullanımı Sürekli Yoğun ise veri alış verişiniz çok fazla ise hub yerine Switch kullanınız.

 

Aklınıza söyle bir soru gelebilir hub veya switch  neden modemle bağlıyoruz  diye burdaki amaç bilgisayarların internete çıkmasını sağlamaktır şayetki internet yoksa ozaman direk hub veya switch kullanabilirsiniz.

 

Çoklu bir Ağ ortamında Server üzerinden diğerbilgisayarlara internet dağılımını yapabilirsiniz bunun için Server üzerinde bulunması gereken iki ethernet kartından dağıtım yapmanızdır.

Ethernetin bir ucunu internet çıkan modeme diğerini ise Switch bağlıyarak diğer bilgisayarların bağlantıyı paylaşmalarını sağlıyabilirsiniz.

Bu sayede diğer internet kullanıcılarının erişimlerini denetleyebilirsiniz servere kuracağınız yazılımlarla ağınızın güvenliğini sağlıyabilirsiniz.

 

Diğer Konu ve ipuçlarını ziyaret etmeden çıkmayın Mutlaka işinize yarıyacak konular vardır.

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın