Harddisk ( Disk ) Bileşenleri Nelerdir – ademocut.com

Bilgisayarımızın temel doanımlarından olan Harddisk bileşenin Bilenşerini oluşturan parçalar nelerdir bunlarabir göz atalım ;

1-Disk Plakaları ( Platters ) ;

Manyetik ortamlar bulunan dairesel biçimde oluşan metal veya seramik katkılı cam malzemelerden oluşmuş disklerdir. Bu Disklerin her iki tarafıda kullanılır. Her disklerde head adı verilen ili kafa bulunur.

İz ve Sektör denlilen veri bileşenleri plakalar üzerinde bulunur.

2-Okuma / Yazma Kafası ;

Disklerin üzerinde değmeden gezen ve istenilen adrese verileri yazan  istenilen yerden verileri okuyan kafadır ( Head ) . Bu okuma yazma kafaları bir birinden ayrı yapıya sahiptirler. Eskiden bu kafalar C şeklinde demir yapıya sahipte idiler.

Okuma yazma işleminde Okuma işleminde manyetik işareti elektrik işaretine ,yazma işleminde ise elektrik işaretini manyetik işarete çevirerek okuma yazma yaparlardı. Günümüzde yazma işlemi için aynı yapı kullanılır.

3- Silindir ( Cylinder )

Birden Fazla disk tabakası için düşeyde aynı hiza içinde bulunan tüm izleri içine alan silindir şeklindeki tanımlamadır. okuma ve yazma kafası ( Head) hep birlikte hareket eder.

4- Sektör ;

256-512 Byte gibi büyüklükte olup ardışık veri depolama kümeleridir.

5-İz ( Track ) ;

Verilerin kaydetilmesi amacılay iç içie halkalar şeklinde disk üzerinde oluşturulmuş veri kayıt  bölümleridir. Merkeze aynı uzaklıkta iç içe halkalar oluşur.

6-Kümeler (Cluster);

Disk üzerinde varsayılan bür büyüklüktür. işletim sisteminin disk yönetimi ile alakalıdır. Dosya ve dizilerin yerleştiği en küçük disk alanına denir.

 

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın