Sponsorlu Bağlantılar

[Donanim] Klavye Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Klavye Bilgisayarımıza dışardan veri girişini ve kontrol etmemizi sağlayan harici donanım’dır. Klavye üzerinde temel olarak harf,sayı ve kısayol tuşları bulunur.

Klavye Q ve F klavye olarak iki farklı şekildedir . Bunlarıda sadece tuş takımların yeri değişiktir.

q ve f Kllavye

 

Klavyeler Vurmalı olarak bir anaktar yapısına sahiptirler. bu tuşlar birer elektrik anaktarıdır. hangi harfi girmek istiyorsanız o harfe vurduğunuzda bir elektrik devresi açılacak ve veri iletilerek bilgi girilmiş olacak.

Klavyeler yapısı karbon  malzemeler ve iletken kauçuk dan yapılmıştır.

klavye yapısı ve çalışması

 

 

Bir tuşa basıldığında karbon malzeme aşağı inerek elektrik devresi devreye girer bıraktığınızda ise devreden çıkar.Böylelikle her tuşa bastığınızda bu devreler aracılığı ile tuşlar üzerindeki harf yada karakterler olarak veri girişi yapmış oluruz.

Klavye Çeşitleri : 

Normal Klavyeler  ; Bu klavyelerin üzerinde harfler,rakamlar,fonkisyon tuşları bulunur. Basit bir yapıya sahiptirler.

Multi Medya Klavye : Normal klavyenin biraz gelişmiş halidir , Normal klavyenin dışında üzerine ilaveten multimedya tuşları eklenmiştir. Mediaplayer açmak , ses açma kapama,web tarayıcı açma,bu işlemler sağlıyan klavyedir.

Optimum Klavye : Bu klavyelerde her tuşun işlevikolaylıkla değişebilir klavyeler oled displaylerden oluşur.Bu klavye ile oyun oynayanlar için bir oyun klavyesine dönüşebilir.

 

Klavye Parametlerileri Nelerdir ; 

Bu klavyede Q veya F olmak üzere iki çeşit olarak söylemiştik. Genelde Resmi Dairelerde F klavye kullanılır.

Bağlantı Noktası : Klavye bilgisayara Usb yada PS/2 portuyla bağlanır buna dikkat edilir yada dönüştürücü adaptör almak gerekebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın