Dns ( Domain Name Server ) Nedir & Dns Server Kurulumu – Sistem ve Ağ Uzmanlığı

Dns Server Tanımı ;

Dns Server Bir isim çözümlemedir kısa basit bir dil ile açıklayacak olursak ; Web sitelerinin iki ismi vardır birincisi  karakter isim olarak yani  ademocut.com   gibi  diğeri ise bu adresin birde numaratik olarak yani ip adresi vardır  88.568.25.xx gibi   yani  ademocut.com = 88.568.25.xx  gibi

devamlı kullandığımız web sitelerinin isimlerini bilebiliriz hep aklımızda olan isimlerdir ip adresleri rakamsal olduğu için aklımızda zor tuturız  tarayıcının adres çubuğuna  ademocut.com  yazdığımızda web adresimizi açar eğerki  bunun ip adresini biliyorsak bu ip adresini yazdığımızdada aynı web sitesi açılacaktır işte burda bu isim çözümlemesini yapan server   Dns Server denir bunun görevi ise budur.

 

Diğer Bir Örnekleme ise ;

Cep telefonunuzda onlarca  cep telefonu ve bunları hatırlanız için bir isim yazılır  Adem ÖCÜT yazdığınızda karşısına bir cep telefonu çıkar , cep numarasını bilmiş olsaydınız isim yazmanıza gerek yoktu isim yazıp aratığınızda cep numarası gelmektedir ve aradığınızı bulmaktasınız işte Dns serverde bu    isim > numara  ,,   numara > isim   çözümlemesini yapmaktadır.

Dns Server Nasıl Kurulur ;

Bu Video Adem OCUT Tarafından Hazırlanmıştır

Diğer Konu Ve ipuçlarını Gezmeden Çıkmayın Mutlaka işinize yarıyan ipuçları vardır.

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın