Ders Notu : Modem Nedir ve Kriterleri Nelerdir – Ağ Uzmanlığı

Modülasyon + Demodülasyon kelimelerin baş harflerini almıştır. uzak mesafelerdeki sayısal veriyi göndermek teknik açıdan mümkün olmadığı için gönderilecek veri sayısal büçimlerini Analog ( Modülasyon) çevirerek gönderir.

Bu Gelen analog sayıları sayısal çevirme işlemine  Demodülasyon yapar. Modemler Usb ve Pcı – Rj-45 bağlantı noktalarıyla bağlabilirler.

Üç Çeşit Modem çeşiti vardır : 

Diak-Up ( çevirmeli) – Kablo Modemler – ADSL ( Asimetrik sayısal Abone ) Modemler.

Günümüzde modemler ; yönlendiri geçityolu , firewall – dhcp gibi ağ cihazlarınıda barındırlar. üzerlerinde değişik sayılarda port bulunue bu portları artırmak için hub veya switch de kullanılır.

 

Modem Nasıl Bağlanır Grafik Şema ile 

modem nasıl bağlanır

 

 

 

Modem’deki Kriterler ; 

Alacağınız Modemlerde kaç bilgisayar kullanıcağını ileride kullanıma göre port sayısını göz önünde bulundurun. port sayısı kaç adet bilgisayar bağlanacağını gösterir. eğer port sayısı yetmezse hub veya Switch kullanılır buda maliyet artırır.

modem port sayısı

 

 

Kullanacağız modem’de Kablo’lu ve Kablosuz mu kullanacaksınız ilk önce bunu gözden geçirin. Kablosuz modem demek arada wriless bağlantı ile bilgisayarınız ile evin yada yayının çektiği her yerden bağlanmanız demektir. kablo zahmetinden kurtulmuş olursunuz . aynı zamanda bu modemlerde kabloluda bağlanacağınızı unutmayın.

 

modem bağlantı kriterleri

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın