Ders Notu 29 : Anakart Bileşenleri Nelerden Oluşur – Sistem ve Ağ Uzmanlığı

BUS  ( Veri Yolu ) ;

Anakartki veriyoluna verilen isimdir. bu veri yolu ( Bus ) paralel iletken tellerden oluşurlar. İşlemci ram ve diğer giriş çıkış aygıtları birbirleri bağlıyarak haberleşmelerini sağlarlar.

Anakart üzerinde taşınacak verileri ( Bant genişliğini ) hızı belirler.  Anakart üzerinde  bir çok Bus çeşiti vardır. Hafıza veriyolu ( Memory bus ) , Kuzey köprü ( Hafıza kontrol ), gibi.

Hafıza ile işlemci arasındaki veriyolu FSB ( Front Side bus ) CPU ( iişlemci ) Level2 arasındaki veri yolun bsb ( back side bus ) adı verilir.

Chipset ;

Anakart üzerindeki donanımların birbiri ile iletişimini sağlıyan Chiplerdir.  Kuzey Köprüsü , ile Güney Köprü , adında iki chip vardır.

Kuzey Köprü ( NorhBridge ) ; cpu – ram – pcı express – AGP  birbirlerine bağlarlar.

Güney Köprüsü (  SouthBridge ) ; IDE – USB – PCI ) ise yavaş bileşenleri birbirine bağlar.

Bios ;

Basic Input output  kelimelerinin kısatmasıdır. Temel giriş çıkış sistemlerinin birleşmiş adıdır. bilgisayarınızın düğmesine bastığınızda program kodlamaları ile başlar bunlar ise flash bellekde saklanmaktadır.

Biosun ana görevi ilk açılışta ekran kartı , disk ve ram tanımlamak ve kontrol etmektedir.

Anakart üzerinde güncellemeye ve bozulmalara karşı kolay olması nedeniyle rahat şekilde slotlara yerleştirilmiştir.

 

Bıos donanım için başlangış parametrelerini Cmos denelen hafızadan okuyarak ayarlar. Cmos içindeki parametreleri Rahatlıkla değiştirebilirsiniz bunun için kullanılan setup ayarlarına girmek gerekmektedir.