[Çözüldü] Harddisk Master / Slave Ayarı Nasıl Yapılır

ilk önce Master ve Slave Kelimelerinin karşılıklarından bahsetmek istiyorum ,Master Kelime Anlamı olarak Ana , Asıl Anlamına gelmektedir. Slave ise Köle ,esir gibi kelime anlamına gelmektedir burdan şunu çıkarabiliriz yani bizim ana diskimiz Master Bunun altındakiler ise Slave olarak söyleriz.

Diskler anakartlara kendilerine özgü güç ve veri kabloları ile bağlanılar.Ide Hdd ‘ler için anakart üstündeki tek bir ıde skoetine iki adet Hdd bağlanabilir. Dolasıyla bir bilgisayara 4 adet ıde disk bağlanabilmektedir.

Sata düskler için anakart üzerinde kaç adet soket varsa o kadar sata disk bağlanabilir. Bunlarda paralel bağlantı söz konusu değildir.

Sol Resimde Ide Bağlantı Soketi Sağ Resimde ise Sata Bağlantı soketlerini görebiliyorsunuz.

Bir ide Soketine 2 adet Harddisk bağlanabiliyor  iki de birbirlerine paralel bağlantı için birisi için gelen veri ve okuma yazma komutları diğerinede gelecektir. bu durumda ise komutların hsngi disk için olduğu anlaşılmaz bu kargaşayı önlemek için birine Master ( Ana ) diğerine Slave ( Alt )  olarak ayarlamak gerekir.

Master ve Slave Ayarı yapmak için Her pata harddisk üzerinde  bu ayarın nasıl yapılacağınıa dair bir tablo vardır. bu tabloya bakarak jumper adı verilen iletken bir parça ile uygun pinlere takılır.

Not :Eğer Master / Slave Ayarı yapılmassa bu Diskleri Sistem Görmez

 

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın